De kosten van waterbeheer
Als het steeds moeilijker wordt om droge voeten te houden, wat gaat dat dan kosten?
Veilig, schoon en voldoende water lijkt vanzelfsprekend. Maar om dat ook in de toekomst te garanderen, staan de waterschappen voor een grote financiële opgave. AEF onderzocht hoe de financiële positie van de sector zich ontwikkelt richting 2050 en welke keuzes dat vraagt.
Een stijgende opgave
Waterbeheer vormt de basis van een veilig en leefbaar Nederland. Waterschappen beschermen ons tegen overstromingen, zuiveren afvalwater en zorgen voor voldoende en schoon water. De financiën van de waterschappen staan er momenteel goed voor, maar de komende decennia vragen om structureel hogere maar noodzakelijke investeringen.
In opdracht van de Unie van Waterschappen onderzochten we hoe de financiële positie van de waterschappen zich ontwikkelt in de periode 2025-2050. Het onderzoek brengt niet alleen de verwachte financiële ontwikkelingen in beeld, maar biedt ook een referentiekader om deze te duiden. Daarmee ontstaat een gezamenlijke basis voor het gesprek over de toekomstbestendigheid van het Nederlandse waterbeheer.
Voorbereid op de toekomst
De uitkomst is helder: de investeringen nemen fors toe. De kosten van de waterschappen zullen richting 2050 grofweg verdubbelen. Niet alleen door klimaatverandering, extremer weer en strengere eisen aan waterkwaliteit, maar ook omdat veel gemalen, zuiveringsinstallaties, dijken en andere waterinfrastructuur tegelijk aan vervanging toe zijn. Ongeveer 60% van de kostenstijging wordt veroorzaakt door de noodzakelijke vervanging van de huidige waterinfrastructuur.
Toch zijn al die kosten nodig, want zonder toekomstbestendig waterbeheer komen woningbouw, economische ontwikkeling en natuurherstel onder druk te staan. Wij brachten de financiële ontwikkelingen en bestuurlijke keuzes in kaart.
Het onderzoek is nadrukkelijk geen voorspelling van de toekomst, maar een hulpmiddel om tijdig inzicht te krijgen in de omvang van de opgaven. De resultaten bieden waterschappen een gezamenlijke basis om het gesprek te voeren over investeringen, financiering en de keuzes die nodig zijn om ook op lange termijn te blijven zorgen voor veilig, schoon en voldoende water. Denk aan slimmer samenwerken, standaardiseren, innovatie en nieuwe financieringsvormen.
Meer weten over dit project? email hidden; JavaScript is required